Kaligrafia

Czy warto pisać starannie. Kaligrafia

Sztuka starannego pisania współcześnie nie jest tak na fali jak kilkadziesiąt lat temu. W szkołach kładzie się mniejszy nacisk do starannego pisania, przez co dzieci piszą niedbale i trudno jest zwykle rozczytać ich bazgroły. Przed wojną nauka starannego pisania była rzeczą podstawową już we wczesnej edukacji szkolnej, a mozolne ćwiczenia starannego pisania były na porządku dziennym. Kaligrafia

kaligrafia dla dzieci

kaligrafia dla dzieci

Ćwiczenia kaligraficzne

Dbałe pismo możemy podziwiać na podstawie oficjalnych dokumentów, które były pisane ręcznie, jak też zwykłych listów pisanych do bliskich lub rodziny. W niektóych kręgach społecznych kaligrafia jest nadal ceniona i modna. Zetknąć się można np. z zaproszeniami na uroczystości rodzinne pisanymi odręcznie, lub wizytówkami. Zwykle są to karty zamawiane u osób, które parają się tą sztuką, gdyż nawet osoby, którzy to doceniają nie są zazwyczaj zdolni, by sami pisać ładnie. Nie mniej jednak staranne pismo pozostaje doceniane.

Kaligrafia ćwiczenia

Kaligrafia ćwiczenia

Kaligrafia nadal w modzie

W księgarniach oraz sklepach z artykułami papierniczymi znaleźć możemy bardzo często wiele pomocy do nauki starannego pisania, są to zwykle: zeszyty ćwiczeń, samouczki, przybory do kaligrafii. Również w internecie umieszczanych jest bardzo dużo wpisów o kaligrafii, są również filmy instruktażowe, dzięki którym możemy w bardzo szybki sposób przyswoić sobie tajniki kaligrafii, o wiele szybciej niż z książek, gdyż są prawie jak indywidualne lekcje z nauczycielem kaligrafii. W kaligrafii możemy wyróżnić wiele typów oraz stylów kaligraficznych – gotyckie, romańskie czy barokowe. Ucząc się kaligrafii dowiadujemy się wielu rzeczy na temat różnych form pisma, zarówno tradycyjnych, artystycznych, nowoczesnych, jak i eksperymentalnych.

Kaligrafia jest dla każdego

Kaligrafia jest dla każdego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s